Herb Człopy
Oficjalny Portal
Miasto i Gmina Człopa
Człopa miasto po drodze Baza aktów własnych transmisji sesji Rady Miejskiej BIP FB
tło
19 mar 2024

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

Gmina Człopa otrzymała dofinansowanie na realizację Zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu codziennym.
W ramach Programu zaplanowano wsparcie dla 14 osób, w tym: 3 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenie równoważne); 5 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenie równoważne); 2 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenie równoważne); 4 dzieci w wieku do ukończenia 16 r. ż. posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności  - konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Limit godzin usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością świadczonej w ramach pobytu dziennego, finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w 2024 r. w Gminie Człopa wynosi:

  • dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną - 480 godz.
  • dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – 360 godz.
  • dla osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – 270 godz.
  • dla dziecka do ukończenia 16 r. ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji – 270 godz.

Uczestnicy Programu, którym przyznano pomoc w postaci usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością nie będą ponosili odpłatności za realizację usług w ramach Programu.
Całkowity koszt realizacji Programu: 255 753,98 zł
Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego w kwocie: 255 753,98 zł