Narodowe Czytanie "Moralności Pani Dulskiej" w Człopie!
24 września odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W tym roku przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Akcja tradycyjnie już, odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Narodowe Czytanie to także pewna lekcja dla młodego pokolenia, zachęta do tego, żeby czytać nie tylko Gabrielę Zapolską, ale i utwory klasyczne. Mamy wspaniałą klasykę, wspaniałych artystów, poetów, pisarzy.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzowanie kanonu polskiej literatury. Lekturą tegorocznej edycji jest „Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Po raz pierwszy promowaliśmy tę akcję w Człopie.
Wśród przybyłych gości był Burmistrz Miasta i Gminy Człopa Jerzy Bekker, Przewodniczący Rady Miejskiej w Człopie Zbigniew Tymecki, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Człopa oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Człopa.
To wyjątkowe wydarzenie zostało przygotowane przez Bibliotekę Miejską w Człopie, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Człopie, Klub Seniora działający przy M-GOPS w ramach projektu "Z pasją żyć i aktywnym być w Klubie Seniora". Pomysł powstania Klubu Seniora w ramach projektu powstał ponad dwa lata temu. Dzięki różnorodności zajęć oferowanych Klubowiczom takich jak biblioterapia, choreoterapia, muzykotrapia rozwinęła się współpraca z Domem Kultury w zakresie zajęć artystycznych oraz Narodowego Czytania.
Piątkowy występ Seniorów, to dla nich wielka premiera na scenie. W rolę tytułowej Anieli Dulskiej wcieliła się Izabela Głodowska, a obok niej w swoje role wcielili się: Natalia Dobrzeniecka jako Felicjan Dulski, Janina Paliwoda jako Zbyszko Dulski, Krystyna Dyszkant – służąca Hanka, Danuta Środa – Mela Dulska, Mirosława Czyżewska – Hesia Dulska, Maria Sroczyńska – krewna Juliasiewiczowa, Janina Balcerkiewicz – matka chrzestna Hanki - Tadrachowa, Irena Pietkun – Lokatorka, Magdalena Skotnicka – Narrator.
Wszyscy obecni z pewnością byli zachwyceni doskonałym przygotowaniem oraz grą aktorską seniorów. Odpowiednio dobrane kostiumy oraz dekoracja sceniczna pozwoliły publiczności przenieść się do początku XX wieku, gdzie sztuka miała swoją premierę. Fenomen Dulskiej polega na tym, że mimo upływu 115 lat od premiery temat jest aktualny i z pewnością odzwierciedla zachowania ludzi w dzisiejszych czasach.
Narodowe Czytanie jest jedną z wielu propozycji Biblioteki Miejskiej. W wakacje dla dzieci odbyło się ,,Czytanie pod chmurka”, kontynuowany jest program ,,Mała książka wielki człowiek”.
Są to ogromne akcje społeczne, które w dużym stopniu przyczyniają się do promocji czytelnictwa w Polsce. Dzięki tym inicjatywom w Bibliotece oraz w filiach wzrosło czytelnictwo wśród dzieci o 100 %.