Herb Człopy
Oficjalny Portal
Miasto i Gmina Człopa
Człopa miasto po drodze Baza aktów własnych transmisji sesji Rady Miejskiej BIP FB
tło
14 lis 2022

"Pod biało-czerwoną"

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Człopa rozpoczęło się uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św. Antoniego w Człopie, którą sprawował Proboszcz Mariusz Kałas. Następnie odbyła się inauguracja podniesienia flagi Rzeczypospolitej w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.
Założenia projektu przedstawił Burmistrz Miasta i Gminy Człopa Jerzy Bekker. W 2020 roku powstała patriotyczna inicjatywa „Pod biało-czerwoną” realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Projekt „Pod biało-czerwoną” zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa ta zależała od mieszkańców i ich zaangażowania. Gminy, takie jak Człopa musiały uzyskać minimum 100 głosów online, aby przystąpić do projektu. Udało się – 186 mieszkańców naszej Gminy wykazało się patriotyczną postawą i poparło projekt. W całej Polsce w akcji wzięło udział ponad 400 000 osób! Inwestycja została zrealizowana w 100 % przy udziale środków finansowych z budżetu państwa. Całkowita wartość zadania opiewała na kwotę 8000,00 zł.
W związku z sytuacją epidemiczną trwającą od 2020 roku priorytetem działań Rządu RP była walka z koronawirusem i skutkami epidemii COVID-19. Tym samym termin realizacji kolejnego etapu projektu – zakupu i montażu masztów z flagami w poszczególnych gminach, które spełniły warunki projektu został przesunięty na termin późniejszy.
„Pod biało – czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj
i jego mieszkańców. Jego celem jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. Dziś również upamiętniamy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To doskonała okazja do uroczystej inauguracji podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt.