Najstarszy znany wzór herbu Człopy pochodzi, według posiadanych materiałów źródłowych, z roku 1601. Co oczywiście nie oznacza wcale, że wówczas dopiero "powstał". Nie jest wykluczone, że jego rodowód jest znacznie wcześniejszy.
Herb według tego "wzoru" (stosowanego zresztą do dziś) przedstawia na czerwonej tarczy herbowej złotą (otwartą) koronę, pod nią trzy białe (srebrne) gwiazdy i półksiężyc (a właściwie jego "ćwiartkę").
Pochodzenie herbu i znaczenie jego elementów nie jest wyjaśnione. Jedna z wersji takiego, choć niezbyt przekonywującego objaśnienia brzmi następująco: za panowania króla Zygmunta III Wazy organizowana była wyprawa wojenna przeciwko Turkom, w której na wezwanie polskiego władcy wzięła także udział pomorska szlachta pod dowództwem przedstawiciela znanego pruskiego rodu von Dönhoffa.
Wyprawa zakończyła się powodzeniem i niektóre rody szlacheckie z Pomorza, których przedstawiciele uczestniczyli w owej wojennej "potrzebie", przyjęły do swoich herbów takie elementy jak "leżący" półksiężyc (symbolizujący pokonanych Turków) i "zwycięskie" gwiazdy i korona nad nim. Jak już wspomniałem, to objaśnienie nie wydaje się zbyt przekonywujące. Nie wiadomo bowiem, w jaki sposób te symbole "trafiły" na tarczę herbową Człopy. Sprawa pozostaje więc otwarta!
Herb Człopy w drugiej połowie XVIIIw, po roku 1768, gdy Człopa stała się własnością księcia A.Sułkowskiego
W przeszłości herb Człopy uległ pewnej, przejściowej modyfikacji, po roku 1768, kiedy to Człopa stała się własnością księcia Antoniego (Augusta) Sułkowskiego. Wówczas to u góry tarczy herbowej pojawiły się litery: A F S, których znaczenie objaśniono później jako: Anton Fürst Sułkowski, co miało ponadto podkreślać przynależność Człopy do dóbr Sułkowskich ("Fürst" - książę).
Materiał pochodzi z książki Sławomira Łozowskiego:
"Człopa, okruchy dziejów, okolice, legendy"