Herb Człopy
Oficjalny Portal
Miasto i Gmina Człopa
Człopa miasto po drodze Baza aktów własnych transmisji sesji Rady Miejskiej BIP FB
tło

Położenie

Miasto i Gmina Człopa położone są w południowo -zachodniej części Pojezierza Wałeckiego w województwie Zachodniopomorskim. Gmina zajmuje łączną powierzchnię 348 km2 i liczy 5275 mieszkańców, w tym- 2444 osób mieszkających w mieście.

Przez Człopę przebiega droga krajowa Nr 22 Gdańsk -Wałcz- Gorzów Wlkp.- granica państwa w kierunku Berlina co stanowi ważny atrybut w infrastrukturze turystycznej tej miejscowości. Człopa to gmina o charakterze rolniczo- leśnym. Główne kierunki rozwoju uwzględniają czyste ekologiczne środowisko, co warunkuje rozwój turystyki i czynnego wypoczynku pośród lasów i jezior oraz bogactwa fauny i flory.

Człopa należy do najstarszych miast w regionie gdyż liczy ponad 755 lat. Według podań miasto było stolicą Dzierżykraja , księcia pomorskiego który uważany jest za protoplastę słynnego w Wielkopolsce rodu Czarnkowskich. Dowodem ze ziemie te były zamieszkiwane za czasów słowiańskich, są ślady grodziska stożkowego, które znajduje się w odległości 2 km na zachód od Człopy, wśród bagien i łąk nieopodal ujścia rzeki Cieszynki do jeziora Kamień. Wysoka lesistość terenu , przekraczająca 70%, pielęgnowana prowadzoną przez leśników gospodarką leśną o długoletniej już historii( pierwsze wzmianki o istnieniu nadleśnictwa pochodzą z 1792 roku) wyróżnia się zróżnicowanym drzewostanem w którym przeważają sosny urozmaicone dębami, bukami , brzozami i innymi gatunkami drzew. Rozległe kompleksy leśne są ostoją dzików, jeleni i lisów; żyją tu także borsuki i jenoty, na ciekach wodnych spotkać można wydrę i bobra, a miejscowe bagniska stanowią dom dla żółwia błotnego.

Liczne jeziora o czystej wodzie, pensjonaty i stawy rybne prowadzone przez agrogospodarzy (patrz www.człopa.pl)- stanowią raj by dać upust wędkarskiej pasji i amatorom wyczynów sportów wodnych. Do najatrakcyjniejszych zaliczyć należy jeziora: Szczurzacz, Trzebin , Załom, Zamieć, Dłusko, Kochlin Duży, Młyński Staw. Cieszynka, Drawa i Płocicza- rzeki w części o charakterze górskim są sprawdzonym miejscem na organizację spływów kajakowych dostarczających wiele emocji.

Dużą atrakcję dla turystów stanowi także otwarta w lipcu 2001 roku ścieżka pieszo- rowerowa " Brzegiem człopskich jezior" o łącznej długości 18 km. Rezerwat florystyczny o powierzchni 0,95 ha zwany przez miejscowych Stary Załom to miejsce dla miłośników i badaczy flory. Użytek ekologiczny " Bagno Raczyk" jest enklawą dla ptactwa wodno-błotnego i miłośników bezkrwawych polowań z aparatem fotograficznym. Dla pogłębiania wiedzy ekologicznej, w szczególności jej części dotyczącej lasów, powstał Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Człopa Bezpośrednie sąsiedztwo Drawieńskiego Parku Narodowego, dobrze zachowane torfowiska, liczne gatunki zwierząt chronionych powodują że lasy Człopskie pozostają jednym z piękniejszych i cenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce.