Herb Człopy
Oficjalny Portal
Miasto i Gmina Człopa
Człopa miasto po drodze Baza aktów własnych transmisji sesji Rady Miejskiej BIP FB
tło
25 kwi 2022

Konkurs Nasz Zabytek

Konkurs Nasz Zabytek

Konkurs Nasz Zabytek

Drogi Mieszkańcu Województwa Zachodniopomorskiego

1 mln zł na zabytek w Twojej miejscowości lub w Twoim województwie?

Weź sprawy w swoje ręce i wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. Czas ucieka

Dwory, pałace, wieże, czy wiatraki – to kilka przykładów zabytków, które lokalne społeczności zgłosiły już w konkursie. A Ty dostrzegasz w pobliżu miejsca, którym warto dać nowe życie? Nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Zwycięski projekt może otrzymać od Fundacji Most the Most nawet 1 mln zł. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. To tylko kilka prostych kroków. Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja.

Nasz Zabytek to konkurs, w którym to Ty, Twoi bliscy i sąsiedzi możecie przyczynić się do stworzenia wyjątkowego miejsca wspólnych spotkań i inicjatyw. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i Waszym zgłoszeniom, bliski Wam zabytek może zyskać nawet 1 milion złotych na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej.

Jak przebiega konkurs?

Konkurs Nasz Zabytek jest podzielony na dwie części:

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (nabór zgłoszeń od 4 kwietnia do 3 maja 2022 r.);
  • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start pod koniec czerwca 2022 r. - po rozstrzygnięciu I Konkursu). 

Jak zgłosić zabytek?

  1. Znajdź zabytek* w Twojej okolicy.
  2. Zrób zdjęcie lub nakręć film.
  3. Wypełnij i wyślij zgłoszenie. Zachęć innych, żeby również zgłosili zabytek. To zwiększy jego szanse na wygraną.

* zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną, np. jednostki samorządu terytorialnego – gmina, powiat, województwo; Skarb Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

Więcej informacji, wskazówki oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-opolskie-pomorskie-zachodniopomorskie/.

Weź sprawy w swoje ręce, wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek i zostań lokalnym bohaterem! Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja 2022r..

Jeśli znasz osobę, która chciałaby wysłać zgłoszenie, a nie ma dostępu do internetu, może zgłosić zabytek przez telefon: +48 517 884 088 lub + 48 22 47 55 111. Fundacja przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Dlaczego warto się zaangażować?

W Konkursie Nasz Zabytek każdy ze zgłaszających będzie wysłuchany. To Wy – mieszkańcy – możecie dać impuls do pozytywnych zmian w okolicy. Możecie wykonać pierwszy krok, by wdrożyć w życie swoje pomysły.

Fundacji Most the Most zależy, by zrewaloryzowane zabytki tętniły życiem i przez lata służyły lokalnym społecznościom. Fundacja chce także angażować się w inicjatywy kulturalne w zwycięskich zabytkach.

Komu już się udało?

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu, w innych województwach, pokazali, że chcą i potrafią zaangażować się w wybór lokalnych zabytków do rewaloryzacji i wykreowanie dla nich nowych funkcji społecznych. W konkursie Nasz Zabytek wzięło udział już ponad 2 000 osób, zgłaszając przeszło 240 zabytków. Zgłoszone miejsca można zobaczyć na mapie zabytków na stronie internetowej fundacji.

Dotychczasowi zwycięzcy:

W połowie maja 2022 r. fundacja ogłosi zwycięskie zabytki w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit. Jej misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Jesteśmy mostem między przeszłością i przyszłością, inspiratorem i integratorem społeczeństwa na rzecz kultury. Budujemy zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Inicjujemy współpracę wielu środowisk i partnerów, bo wspólnie możemy więcej, a nawet najwięcej. Most the Most – łączymy pokolenia!