Herb Człopy
Oficjalny Portal
Miasto i Gmina Człopa
Człopa miasto po drodze Baza aktów własnych transmisji sesji Rady Miejskiej BIP FB
tło
16 wrz 2023

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

W miniony piątek Miejska Biblioteka oraz Dom Kultury w Człopie zorganizowali Narodowe Czytanie, podczas którego wspólnie czytaliśmy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

Przybyłych gości i mieszkańców przywitała Dyrektor Domu Kultury Jolanta Drabińska oraz przeczytała okolicznościowy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Słuchacze mogli zakupić egzemplarze powieści z oryginalną pieczęcią Narodowego Czytania oraz otrzymali po zakończeniu spotkania Certyfikat z pieczęcią.

We wspólnym czytaniu udział wziął chór Cantores oraz lektorzy Jerzy Bekker, Zbigniew Tymecki, Michał Kogut, Maria Sroczyńska, Magdalena Skotnicka, Marcin Szypura, oraz Ewa Jaroszyńska, której serdecznie dziękujemy za współpracę.

W tegorocznej edycji udział Chóru Cantores nie był przypadkowy. Narodowe Czytanie było doskonałą okazją do oficjalnego ogłoszenia i przekazania gratulacji na ręce Pani Prezes chóru  Marii Sroczyńskiej, dyrygenta Pana Łukasza Bagrowskiego  oraz byłej wieloletniej dyrygent Pani Heleny Kłosińskiej  z okazji przyznanej nagrody przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 25 lecie działalności chóru. Chór Cantores otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 15 tys. zł.

Dyrektor Domu Kultury Jolanta Drabińska oraz Zastępca Burmistrza Joanna Jastrzębowska złożyły gratulacje i podziękowania. Z tej okazji Dom Kultury zaprosił  członków chóru i wybranych czytelników w ramach ,,Rankingu czytelnictwa” Miejskiej Biblioteki na koncert  Kristine Balanas gra Korngolda do Filharmonii w Szczecinie, połączone ze zwiedzaniem Filharmonii.

Nie zapominamy także o naszym wieloletnim dyrygencie św. p. Konstantym Czyżu – złożyliśmy na jego grobie bukiet kwiatów. Pamięć dyrygenta została uczczona minutą ciszy.

Na zakończenie wystąpił ze swoją koncertową premierą zespół „Prawie Blues Band”, który został bardzo gorąco przyjęty przez człopską publiczność.

Dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu i zapraszamy na kolejne edycje.